Jak przyśpieszyć działanie sklepu internetowego?

Konkurencja różnych branż na rynku e-commerce jest ogromna, dlatego też warto zadbać o każdy aspekt naszego sklepu, żeby wyróżniał się na tle pozostałych. Jak pokazują badania, 40% klientów rezygnuje z zakupu ze strony, która ładuje się dłużej niż 3 sekundy. Odpowiednie dopasowanie elementów może być kluczowe i zwiększyć naszą pozycję w wyszukiwaniach Google, co z kolei przełoży się na konwersję. Co należy zrobić, aby cały sklep działał szybciej? Czytaj dalej!

OPTYMALIZACJA OBRAZÓW

Odpowiednie dobranie rozmiarów danych plików, które wyświetlają się na stronie, pozwoli przyśpieszyć stronę. Warto skorzystać z różnych dostępnych stron internetowych do optymalizacji obrazów.
W uproszczeniu można powiedzieć wysoka rozdzielczość = większy plik = wolniejsze działanie całości. Jeżeli nawet postawimy na wysoką jakość danego pliku, to nie ma znaczenie, ponieważ potencjalny klient będzie musiał czekać na załadowanie obrazu bardzo długo.

Lepiej zmniejszyć jakość zoptymalizować do innego formatu, da nam to większe pole do manewru. Ciekawym narzędziem jest strona PageSpeed Insights pozwalająca przeanalizować działanie strony i pokazująca co tak naprawdę należy zmienić.

SERWERY

W głównej mierze to właśnie od serwerów zależy działanie naszej stronie. Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, wpływa na to kilka różnych czynników. Mały sklep internetowy bez problemu może „stać” na jednym mniej wymagającym serwerze. Większe sklepy z dużym ruchem użytkowników potrzebują ich kilka, działa to na tej zasadzie, że jeśli jedna jednostka nie daje już rady, obciążenie kierowane jest na kolejną.

Lokalizacja serwerowi też jest ważna, jeżeli kierujemy nasze produkty do klientów z polski, to serwery powinny być w Polsce, droga przesyłu danych musi być jak najkrótsza, aby wszystko bez problemowo działało. Kontakt z dostawcami hostingu pozwoli rozwiać wszystkie wątpliwości, możemy zapytać o zwiększenie pamięci lub przeniesienie serwera.

SYSTEM CACHE

Obowiązkowa rzecz, dla każdego sklepu, która przyspiesza działanie strony. Działanie całego systemu jest bardzo przydatne, polega to na tym, że użytkownik wchodzący na stronę kilkukrotnie będzie miał zapisane pliki w pamięci tymczasowej, co sprawia, że nie będą musiały się one ładować od zera, co w konsekwencji daje chwilę oddechu bazie danych. Wtyczka dostępna do dodania na WordPressie to W3 Total Cache, świetnie współgra z oprogramowaniem WooCommerce.

Nie należy zapomnieć o całej strukturze kodu, ponieważ jego przejrzystość świadczy o tym, jak będzie wszystko działać, skonsultowanie się z programistą, który specjalizuje się w takich sprawach, może być dużo wygodniejsze i pozwoli zaoszczędzić niezbędny czas.