Anonymous. Kim jest tajemnicza grupa?

W ostatnich dniach wyjątkowo głośno zrobiło się o grupie hakerów, która wypowiedziała cybernetyczną wojnę Rosji i Białorusi w odpowiedzi na ich nieuzasadnioną inwazję na Ukrainę. Ale kim właściwie są Anonymous?

Grupa doświadczonych haktywistów

Anonymous są zdecentralizowaną grupą haktywistów. Sami określają się jako kolektyw, ponieważ nich im nie przewodzi. Nie posiadają oficjalnych kanałów, kont na serwisach społecznościowych, rzeczników ani przedstawicieli. Anonymous wprost powiedzieli, że jeśli ktokolwiek poda się za ich reprezentanta zostanie natychmiast prześwietlony i ujawniony światu.

Misja Anonymous

Grupa haktywistów od lat walczy z szeroko pojętym przywództwem na świecie. Zdawać by się mogło, że pragną pokoju i równości na świecie. Ale jak jest w rzeczywistości?

Ciężko jest jednoznacznie określić cele kolektywu haktywistów. Sami określają się jako „każdy”, a ich motto brzmi: „Jesteśmy Anonymous. Jesteśmy legionem. Nie wybaczamy. Nie zapominamy. Spodziewaj się nas”.

Nie można stwierdzić, czy Anonymous są dobrzy czy źli. Jak to podkreślają: jest to pytanie z kategorii o to, czy ludzkość jako ogół jest dobra czy zła. Częścią kolektywu są różne osoby i jedni pragną pomagać, a inni karać. Na świecie nie ma czerni i bieli, a jedynie płynne przejścia pomiędzy tymi barwami.

Działania Anonymous w związku z inwazją Rosji na Ukrainę

Kroki podjęte przez Federację Rosyjską, której przewodzi Władimir Putin wstrząsnęły światem. Cała Unia Europejska, USA oraz wiele innych krajów, takich jak chociażby Finlandia, Islandia czy Argentyna robią co w ich mocy, aby pomóc w obronie Ukrainy i nie doprowadzić do wybuchu III Wojny Światowej.

Anonymous też postanowili działać, chociaż w typowy dla siebie sposób, czyli poprzez przeprowadzanie cyberataków na Rosję oraz szerzenie prawdziwych informacji na temat sytuacji na Ukrainie. Kolektyw haktywistów skutecznie walczy z dezinformacją i propagandą, która szybko obiega świat i ma na celu wybielenie działań Rosji. Poniżej znajduje się kilka przykładowych osiągnięć Anonymous z ostatnich dni.

Oferta zakupu czołgów od Rosjan

Anonymous ogłosili, że zapłacą za pomocą Bitcoinów każdemu żołnierzowi rosyjskiemu, który postanowi porzucić swój czołg i wycofać się z bezsensownej wojny rozpoczętej przez Rosję.

Kradzież danych

Kolektyw Anonymous wykradł dane od białoruskiego producenta broni. Drugą spektakularną kradzieżą (chociaż oficjalnie nie potwierdzoną) było zdobycie informacji z moskiewskiego instytutu bezpieczeństwa jądrowego.

Shakowane stacje ładowania pojazdów elektrycznych

Haktywiści przejęli kontrolę nad licznymi stacjami ładowania pojazdów elektrycznych na trasie Moskwa – Sankt Petersburg. Urządzenia wyświetlały obraźliwe i mało dyplomatyczne hasła skierowane w stronę Putina i odmawiały ładowania samochodów.

Zmiana danych o położeniu prywatnego jachtu Władimira Putina

Drobne osiągnięcie, które potrafi spowodować uśmiech w tych trudnych czasach. Kurs jachtu został zmieniony przez kolektyw Anonymous na „Piekło”.

Odcięcie Rosji od satelitów szpiegowskich

Grupa hakerów NB65, która jest bezpośrednio związana z Anonimowymi w znacznym stopniu pomogła Ukrainie. Osiągnęli to poprzez wyłączenie centrum kontroli rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos. W ten sposób Rosja straciła panowanie nad własnymi satelitami szpiegowskimi.

Regularne blokowanie stron i walka z propagandą

Haktywiści niestrudzenie walczą z Rosją również poprzez blokowanie stron internetowych urzędu przemysłu wojskowego, sił zbrojnych Białorusi, funduszu emerytalnego, służby celnej, usług publicznych Rosji, oraz ministerstwa komunikacji i informatyzacji. Także rosyjska telewizja państwowa nie zdołała uniknąć cebernetycznego ataku. Dzięki temu Rosjanie nieświadomi wydarzeń na Ukrainie i poddani rosyjskiej propagandzie i dezinformacji mogli obejrzeć prawdziwe nagrania z inwazji przeprowadzonej przez Putina.