5 najczęściej oznaczanych na Instagramie budynków

Kiedy w XIX wieku w Chicago i Nowym Jorku powstawały pierwsze drapacze chmur, nikt nie mógł sobie wyobrazić, jak ten nowy trend na zawsze odmieni panoramę wielu miast na całym świecie.

W rzeczywistości ich sukces jest taki, że wiele z nich stało się miejscami obowiązkowymi punktami zwiedzania, zwłaszcza jeśli mają tarasy widokowe na szczycie.

Przeanalizowaliśmy liczbę wzmianek na Instagramie dwóch najpopularniejszych hashtagów dotyczących każdego budynku. Efektem jest lista 5 prawdziwych ikon architektury, które zachwycą miłośników wysokości.

Burj Khalifa (Dubaj), ponad 6 300 000 wzmianek

Z ponad 6 milionami wzmianek na Instagramie, Burj Khalifa prowadzi w rankingu. Co więcej, dzięki swojej 828-metrowej wysokości, nadal jest rekordzistą w kategorii najwyższego budynku na świecie.

Po zapoznaniu się z ciekawymi szczegółami jego budowy dzięki prezentacji multimedialnej, zwiedzający mogą wjechać szybkimi windami na obserwatoria „At the Top”, znajdujące się na 124. i 125. piętrze, lub na „At the Top Sky” na 148. piętrze, aby podziwiać niezrównane widoki na pustynię i Zatokę Perską na wysokości 555 metrów nad poziomem morza

Empire State Building (Nowy Jork), ponad 4 200 000 wzmianek

Ten symbol „Big Apple” był pierwszym budynkiem, który miał ponad 100 pięter w Stanach Zjednoczonych. Był to również najwyższy wieżowiec na świecie w latach 1931-1972.

Zbudowany w rekordowym czasie 410 dni Empire State Building przyciąga co roku ponad 4 miliony zwiedzających. Obecnie jest on otwarty 365 dni w roku, a widoki 360º na miasto z dwóch obserwatoriów na 86. i 102. piętrze to prawdziwa gratka, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Taipei 101 (Tajwan), ponad 816 000 wzmianek

Jego postać w stolicy Tajwanu przypomina dużą łodygę bambusa, symbol wiecznej siły w kulturze Wschodu. Ten innowacyjny budynek posiada największy na świecie amortyzator wiatru i system przeciw trzęsieniom ziemi, składający się z 660-tonowej stalowej kuli.

Oprócz eleganckiego wyglądu i najnowocześniejszej technologii, Taipei 101 słynie z tarasów widokowych, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, znajdujących się na 88, 89 i 91 piętrze.

Petronas Towers (Kuala Lumpur), ponad 221 000 wzmianek

Słynne bliźniacze wieże są jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Kuala Lumpur. Architekt, César Pelli, połączył w swoim projekcie tradycyjne motywy sztuki islamskiej z innowacyjną technologią. Na wysokości 170 metrów obie wieże łączy 58,4-metrowy Skybridge.

Perłą w koronie jest niewątpliwie taras widokowy na 86 piętrze, z którego można podziwiać panoramę miasta z wysokości 370 metrów, a także poznać historię bliźniaczych wież dzięki cyfrowym wyświetlaczom i eksponatom.

Lotte World Tower (Seul), ponad 110 000 wzmianek

W stolicy Korei Południowej znajduje się ten wieżowiec, który posiada certyfikat LEED Gold jako jeden z najbardziej zrównoważonych ekologicznie budynków na świecie. Jego nowoczesna estetyka inspirowana jest koreańską porcelaną i kaligrafią.

Wewnątrz mieści się m.in. nieruchomości mieszkalne, biura, siedmiogwiazdkowy hotel i akwarium. Jedną z najpopularniejszych atrakcji Lotte World Tower jest „Seoul Sky”, który na wysokości 478 metrów jest najwyższym na świecie (jak dotąd) tarasem widokowym ze szklaną podłogą.

Artykuł powstał we współpracy z http://skyscrapers.pl – portalem specjalizującym się w nowoczesnej architekturze.